Wybieramy sprzęt dla małego piłkarza!

Trudno o popularniejszą dziedzinę sportu wśród dzieci niż piłka nożna… i o wdzięczniejszą okazję do rozgrywania meczu, niż lekcje wuefu, na które uczęszcza kilkadziesiąt dzieci, czyli wystarczająco dużo, by skompletować dwie drużyny. Jeśli nasz syn lub córka wyrażają chęć rozpoczęcie treningów, warto zaopatrzyć je przynajmniej w podstawowy sprzęt, np. porządne buty czy rękawice Reusch, z których korzystają profesjonalni gracze. Wszystko po to, by trenowanie było dla nich maksymalnie przyjemne, a one nie zniechęciły się na początku.

W dziecięcym rozmiarze

Dorośli kopią na ogół „piątkę”, młodzież „czwórkę”, a dzieci „trójkę”. Mniejszy obwód i mniejsza waga korzystnie wpływają na komfort treningu młodego człowieka, a także jego umiejętności. Trening dziecka to głównie praca nad koordynacją i wyrobieniem dobrych nawyków i prawidłowych odruchów, a nie ćwiczenie siły, które cechuje trening dorosłego, dlatego na początku futbolowej przygody lepiej trenować z lekką piłką.

Jeśli chodzi o strój, dziecięce koszulki piłkarskie powinny być przylegające do ciała, a jednocześnie dające swobodę ruchów, uszyte z lekkiego, a jednocześnie trwałego, oddychalnego materiału, który odprowadza wilgoć na zewnątrz i zapewnia poprawną wymianę ciepła. Owszem, trening początkującego to nie tytaniczny wysiłek, ale nie znasz dnia ani godziny, kiedy takim się stanie. Dobrze, by Twój maluch był na to gotowy.

Trudno przecenić także wpływ profesjonalnych koszulek dla całego zespołu na koncentrację małych piłkarzy. Dużo łatwiej podać do kolegi z tej samej drużyny, gdy na pierwszy rzut oka widać, że w niej jest, bo odziany jest w ten sam kolor. Dużo łatwiej także poczuć się jak Leo Messi czy Kuba Błaszczykowski, gdy ma się na sobie profesjonalną, spersonalizowaną odzież z własnym numerem i nazwiskiem, a nie bawełnianą koszulkę ze zwykłego sklepu, nieprawdaż? Dobra motywacja i morale to podstawa sukcesu!

Wejść w buty gwiazdy

Buty piłkarskie dla dzieci powinny przede wszystkim być wygodne i mieć świetną przyczepność na boisku, które służy do treningów. Inny typ obuwia będzie potrzebny do biegania po sali gimnastycznej, inny do kopania piłki na prawdziwej murawie, która – co warto wspomnieć – zupełnie inaczej zachowuje się w słoneczny i w deszczowy dzień. Zwróć uwagę, by dopasować rozmiar do stopy dziecka – zbyt małe będzie uwierać i ranić palce, zbyt duże zsuwać się, obcierać i utrudniać precyzyjne podania i strzały na bramkę. W doborze obuwia pomóc może profesjonalista.

Wielkie postaci piłki nożnej nie od razu strzelały bramki z półobrotu, przewrotki czy rzutu rożnego. Ich sukcesy poprzedziły długie godziny ćwiczeń zwrotności, refleksu i szybkości. Jeśli Twoje dziecko chce pójść w ich ślady, można kupić specjalne pachołki. Ćwiczenia slalomu warto zacząć od niskich, a potem sprawić wysokie, montowane na gumowych podstawkach, które stawiają opór na wysokości tułowia. W ten sposób dziecko nauczy się wymijania ich tak, jak żywego przeciwnika, bez trącania go rękami.

Wybór właściwego sprzętu to lepsza motywacja, a więc potencjalna szansa na sukces dziecka. O resztę będzie musiało powalczyć samo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*