Sport, czyli lekcja charakteru dla dziecka… i rodzica

Kim zostanie moje dziecko? Jak odnajdzie się w pracy, szkole, rówieśniczej grupie? Czy będzie umiało dążyć do celów, a po drodze radzić sobie z porażką i dzielić sukcesami? Te oraz inne, nierzadko filozoficznej natury pytania, spędzają sen z oczu wielu rodziców. Zupełnie niepotrzebnie. Na wyciągnięcie ręki, nierzadko zupełnie za darmo, jest bowiem sposób na to, by dziecko wyrosło na odważnego i przebojowego dorosłego. Jaki? Sport!

Sport mobilizuje do działania, dostarcza skrajnych emocji, niezapomnianych wrażeń, wspomnień, które będą powracać do nas przez lata. W Polsce triumfy od kilku dekad święci piłka nożna. Prawie każde osiedle i każda wieś ma swoje boisko, gdzie młodzi rozgrywają każdego dnia swój własny mundial. Dzieciaki chętnie grają także w siatkówkę, pływają czy tańczą. Obserwuj uważnie, co sprawia przyjemność Twojemu dziecku, nie oceniaj, ale wspierać go w tym wyborze. Niech ono samo wybierze sport, w którym poczuje się pewnie… i który będzie sprawiał mu prawdziwą przyjemność.

Wsparcie psychiczne

Choć z pewnością aż rwiesz się do działania i chcesz, by Twoje dziecko miało jak najlepiej, łatwo przesadzić. Pamiętaj jednak, by nie być nadgorliwym. Są sfery, w których dziecko będzie potrzebowało pomocy – w opanowaniu zasad gry czy dotarciu na i z treningu, zapewnieniu mu odpowiednich warunków i sprzętu do jego aktywności. Na pewno jednak nie uda Ci się wyręczyć dziecka w grze, w treningach, a w końcu – w tym, by udało mu się wygrać. Jedyne co możesz, to pokazać mu, jak radzić sobie z porażką. Od tego, jak będzie je znosić, zależy jego sukces.

Dziecko dużo silniej niż dorosły przeżywa zarówno sukcesy, jak i porażki, dlatego warto od samego początku, od małego kształtować i utrwalać właściwe zachowania. Nikt nie lubi dowiadywać się, że był tego dnia słabszy, że pobiegł czy zagrał gorzej, że tym razem nagroda przeszła mu koło nosa, a już w szczególności dzieci. Twoim najważniejszymi najtrudniejszym zadaniem jest wspieranie dziecka w tych dobrych i trudnych chwilach, a przez to budowanie poczucia wartości dziecka tak, by porażka nie była ciosem, lecz motywacją do dalszej pracy. Nauka przegrywania, gratulowania temu, kto okazał się lepszy, to doskonała lekcja na przyszłość i większa szansa na zawodowy sukces.

Wsparcie techniczne

Co jeszcze możesz zrobić? Zadbać o zdrowie i komfort uprawiania sportu tak, by Twoje dziecko mogło w 100% skupić się na treningu. Możesz podarować sobie sprzęt mierzący bicie serca, liczbę kroków i spalonych kalorii. Jeśli chcesz dobrze wydać pieniądze, zainwestuj w sprzęt o dobrych parametrach. Jeśli Twoja pociecha pływa, zapewnij mu szybkoschnący strój i profesjonalne okulary, jeśli trenuje piłkę nożną, przydadzą mu się na pewno przewiewne ubrania, wygodne buty, bidon na wodę, piłki czy redukujące ryzyko urazu ochraniacze lub rękawice Nike.

Od Ciebie zależy dobry start i warunki. A reszta, czyli sukcesy, splendor i chwała, przyjdą później. I bądź gotów na to, że nie będą Twoją zasługą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*