Idealna torba na trening – czyli jaka?

Wszyscy wiemy, jak wiele rzeczy potrzebne jest do uprawiania sportu. Buty, spodenki, koszulka, bidon lub butelkę, ręcznik, przybory toaletowe, klapki, piłka… wszystko to trzeba ze sobą wziąć na trening. Można próbować spakować je do torby, którą nosimy na co dzień. Jest to możliwe, choć niepraktyczne i na dłuższą metę uciążliwe. Dużo lepiej sprawić sobie specjalną torbę przystosowaną do sportowej aktywności. Na rynku jest dużo przeróżnych modeli. W wyborze powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami.

Torba do zadań specjalnych

Po pierwsze, rozważmy przeznaczenie torby – czy będzie służyć wyłącznie na treningach, czy też także podczas rowerowych przejażdżek czy wakacji. Jeśli to drugie, szukajmy raczej plecaka lub torby z wygodnym pasem, którą można przewiesić przez ramię. Po drugie – pojemność. Zawsze lepiej, gdy po włożeniu wszystkich rzeczy, zostanie trochę miejsca, niż upychać je go niej na siłę, skutkiem czego wszystko będzie wymięte i pogniecione. Uniwersalna torba, która zmieści buty, ubrania, napój, ręcznik, kosmetyki, nowe ochraniacze i rękawice Reusch, a także kilka innych drobiazgów, powinna mieć minimum 30-40 litrów pojemności. Przestrzeń torby składa się na ogół z jednej dużej, głównej komory i kieszeni bocznych, czasem także dodatkowej osobnej kieszeni np. na mokrą bieliznę, która bywa bardzo przydatna. Dobrze zwrócić uwagę na dno – dla tych, którzy trenują piłkę nożną, odpowiednia będzie torba z usztywnionym, czy podwójnym dnem, które umożliwi przechowywanie w torbie nawet brudnej piłki.

Po czwarte: materiał, z jakiego uszyto torbę. Dobrze, by był wytrzymały, nieprześwitujący, odporny na wilgoć czy wręcz wodoodporny, a także dał się łatwo wyczyścić, tak by ciasne szafki, bagażniki aut, przepocone ubrania, a także rzucanie torby na podłogę czy murawę nie było w stanie im zagrozić. Po piąte – staranność wykonania i detale. Zwróćmy uwagę na zapięcia, szwy i zamki. Gdy któreś z nich zawodzi, nierzadko cała torba nadaje się już tylko do wyrzucenia. Sprawdźmy, czy paski są wygodne, czy noszenie torby nawet z dużym obciążeniem nie będzie dla nas bolesne. Szukajmy takich, które mają szeroki ochraniacz na pasku i możliwość spięcia rączek, co zdecydowanie ułatwia przenoszenie w ręce.

Po szóste – i kwestia jest ta szalenie ważna – warto szukać toreb z wszytymi fabrycznie materiałami odblaskowymi. Nawet, jeśli jeździsz na treningi autem, nie znasz dnia ani godziny, kiedy przyjdzie Ci wracać pieszo i po zmroku. Odblaskowe paski, wzory czy napisy zapewnią ci widoczność, a więc i bezpieczeństwo, a to dla sportowca powinno być sprawą kluczową.

Przydatna… i piękna!

A gdy już zadbasz o wszystkie kluczowe dla zdrowia i komfortu noszenia detale, możesz pomyśleć o estetyce. Na szczęście jeśli chodzi o kolory i wzory, producenci zadbali o to, by każdy znalazł coś dla siebie. Najbezpieczniejszy jest wybór torb w kolorze czarnym – są eleganckie i nie brudzą się tak łatwo. Jeśli masz ochotę i czas, dobierz torbę do stroju i butów, a zrobisz na przeciwnikach piorunujące wrażenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*