Dbaj o swoje rękawice bramkarskie!

Nie ma co się oszukiwać – profesjonalne rękawice to zasadniczy, podstawowy element ubioru golkipera. Nie wystarczy wybrać sprzęt polecany przez ekspertów, np. rękawice Nike, które zapewnią skuteczną ochronę dłoni i nadgarstków, a także doskonałą chwytność – trzeba nieustannie dbać o ich czystość i jakość, by móc cieszyć się nimi na dłużej. Z uwagi na skomplikowanie formy oraz materiały użyte do produkcji, pranie rękawic nie jest proste, a usunięcie kompletu zanieczyszczeń z zachowaniem parametrów sprzętu, nie jest łatwe. O to, jak konserwować swój sprzęt, warto zapytać specjalistów, jest jednak kilka zasad, które możesz wdrożyć już dziś. Przeczytaj!

Pranie dobrze uchwycone

Pierwsze pranie czeka Cię już po zakupie. Po pozbyciu się metek, naklejek i innych gadżetów, rękawice umieść w letniej i czystej wodzie, a następnie dokładnie i delikatnie pozbądź się zanieczyszczeń. Płukanie ma na celu m.in. zapewnienie miękkości specjalnej aqua-piance. Pamiętaj, by wypłukać ją minimum 2 godziny przed pierwszym treningiem, aby zdążyły uaktywnić się specjalne cząstki termo granulatu. To właśnie one odpowiednia są za chwytność rękawic w wilgotnych warunkach.

Kolejne zabiegi konserwacyjne będzie trzeba przeprowadzać po każdym meczu i to od razu po jego zakończeniu po to, by brud nie wniknął głębiej w piankę, gdzie drobnoustroje mają wspaniałe warunki do rozwoju. Nie pierz rękawic w pralce, a jeśli nie masz innego wyjścia, nie rób tego w pralkach mechanicznych, których mycie polega na intensywnym szorowaniu i tarciu. Nie przekraczaj temperatury 50 stopni, a następnie susz rękawice w temperaturze pokojowej (nigdy na słońcu ani grzejniku!), tak by lateks wchodzący w ich skład zachował dłuższą żywotność. Gdy sprzęt wyschnie, możesz włożyć swoje czyste rękawice do szafki lub innego miejsca przechowywania, dbając, by palce rękawic nie miał kontaktu jeden z drugim – może to spowodować sklejenie, a przy próbie rozdzielenia także rozerwanie delikatnej powierzchni materiału.

Piorąc ręcznie pamiętajmy, by nigdy nie czyścić pianki lateksowej szczoteczką, gdyż prawie na pewno ją zniszczymy i pozbawimy cennych właściwości. Po wyczyszczeniu rękawic należy je wypłukać – konsekwentnie wymieniać wodę aż do momentu, gdy znikną z niej wszystkie mydliny. Z rękawic należy odwirować lub ręcznie, delikatnie odcisnąć wodę. Bądź cierpliwy – niech nie kusi Cię pomysł założenia wilgotnych rękawic, bo z nieprzyjemnym zapachem, który przez to powstanie, przyjdzie Ci długo i zaciekle walczyć. Całkowicie suche i czyste rękawice schowaj do pokrowca, gdzie poczekają na kolejną okazję – trening lub mecz. A po meczu powtórz proces. I tak w kółko.

Pamiętaj, że są rzeczy, które od Ciebie nie zależą. Nawet najlepszy sprzęt w ferworze gry ulega urazom, przetarciom, uszkodzeniom. Warto jednak zrobić użytek z tego, na co mamy wpływ. Umiejętny i regularny system konserwacji na pewno przedłuży żywotność ulubionych rękawic i pozwoli nam rozegrać z nimi więcej meczów niż mogłoby się z początku wydawać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*