Co kryje piłka?

Jak wygląda piłka, każdy wie. A kto z nas wie dokładnie, co skrywa jej wnętrze? Zamiast rozcinać swoją, przeczytajcie nasz opis tego, jak zbudowana jest klasyczna piłka, którą kopią po murawie gwiazdy największego formatu.

Piłki mają warstwy

Powierzchnia piłki to nie jedna, a przynajmniej kilka warstw materiału o specjalnych właściwościach. Każda z nich jest niezbędna do tego, by piłka spełniała swoje funkcje. Pierwsza, jadąc od wewnątrz, to tzw. pęcherz lateksowy lub butylowy, od pierwszego zdecydowanie dłużej utrzymujący w piłce odpowiednią ilość i ciśnienie powietrza.

Pęcherz obłożony jest z zewnątrz okładziną wykonaną najczęściej z materiału poliestrowego oraz bawełny. Trzecią warstwą jest tzw. poszycie, do której przylega powierzchnia zewnętrzna piłki, niegdyś ze skóry, dziś wykonywana już z materiałów syntetycznych, które w przeciwieństwie do niej nie wchłaniają wody, a więc pozwalają zachować kulistemu przedmiotowi jego wyjściowe parametry nawet na wypadek deszczu. Najlepiej sprawdza się w tej roli poliuretan lub polichlorek winylu, czyli popularne PVC.

Poza składem warstwowym piłki, istotna jest także liczba paneli, z jakich składa się piłka, czyli tzw. łatw. Im ich mniej, tym piłka jest bardziej kulista, a więc bardziej zbliżona do ideału. Klasyczna piłka składa się z 32 łat – pierwszy model tego typu powstał w latach 50-tych zeszłego wieku. Nowoczesne modele sukcesywnie obniżają tę liczbę, a także odchodzą od klasycznych białych i czarnych paneli, niepotrzebnych już w dobie kolorowych telewizorów, na których doskonale widać także monochromatyczne piłki.

Uszyta na miarę piłkarskich potrzeb

Najtańsze piłki szyje się na ogół maszynowo lub klei. Najlepsze modele są zaś zgrzewane termicznie, bezszwowe. A co z szyciem ręcznym? Choć kiedyś ręcznie szyte piłki brały udział w meczach najwyższej ligi, dziś stosuje się je niemalże wyłącznie na treningach. Galopujący postęp i coraz lepsza technologia w sporcie zmieniają rzeczywistość piłkarską na naszych oczach.

Większość światowych meczów rozgrywa się z udziałem piłki nożnej w rozmiarze 5, czyli mającej obwód 68-70 centymetrów. Waga takiej piłki mieści się w przedziale 415-440 gramów. Istotną zaletą tej piłki jest to, że jest uniwersalna – świetnie się prowadzi, pasuje także do wzrostu i budowy stopy większości przeciętnych graczy. Dla początkujących idealna będzie piłka w rozmiarze 4, o obwodzie między 64 a 66 centymetrów, lżejszej niż „piątka” o całe 20 procent, co niewprawionym w grze nogom umożliwia rozgrywanie dłuższych i wymagających treningów. Dzieciom w wieku wczesnoszkolym najlepiej dać do gry rozmiar nr 3, wielkości 62-63,5 centymetrów i wadze od 320 do 340 gramów, czyli jeszcze mniejszej, lżejszej i poręczniejszej.

Piłek w różnych rozmiarach i wykonanych w różnych technologiach najlepiej szukać w profesjonalnych sklepach, gdzie znajdziemy także inne akcesoria do treningu, na przykład bidony, spodenki, czy rękawice Nike, a także – co ważne! – pomoc profesjonalnych sprzedawców. Ich rady pomogą nam w pełni cieszyć się treningiem i uniknąć problemów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*