Buty piłkarskie ze skóry – jak o nie dbać?

Możesz mieć świetny strój, oddychającą koszulkę i ultrawygodne spodenki. Jeśli nie masz w czym biegać i oddawać strzałów, Twoja kariera na boisku raczej się nie uda. Dobre obuwie sportowe to podstawa! Buty skórzane, nie tylko sportowe, wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, które zapewniają im nie tylko ładny wygląd, ale także trwałość na lata. Te używane na boisku wymagają jeszcze troskliwszej opieki, głównie dlatego, że jest dużo bardziej eksploatowane. Co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy.

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego w ogóle warto kupować buty w naturalnej skóry, zamiast postawić na łatwe w czyszczeniu i konserwacji buty z syntetycznych, nowoczesnych materiałów? Odpowiedź jest prosta – dlatego, że skóra dużo lepiej dopasuje się do stopy. Owszem, wymaga to czasu, a czasami „rozchodzenie” skórzanych butów bywa bolesne, ale efektu końcowego i zgrania się ze stopą sportowca nie zapewni nam żaden syntetyk.

Po zakupie

Czy chodzi o korki, czy turfy, każde nowe, skórzane buty warto natłuścić, np. oliwką czy kremem Nivea, szczególnie w miejscach szczególnie twardych lub wyjątkowo newrlagicznych jak np. zapiętek czy czubek. Gdy skóra zmięknie warto pozginać i powyginać buty w różne strony z uwzględnieniem wspominanych wyżej miejsc. Wszystko to przyspiesza proces „rozbijania” skórzanego obuwia i skraca mękę naszych stóp. Tak czy siak bądźmy gotowi na to, że nowe obuwie będzie potrzebowało przynajmniej kilku treningów, by dopasować się do stopy. Pamiętajmy o tym, że jeśli zaczynamy odczuwać ból, buty należy zdjąć i wrócić do starych, a próbę ponowić następnym razem. Nic na siłę.

Po treningach

Gdy już buty rozchodzą się, a my zaczniemy czuć się w nich jak ryba w wodzie, na pewno będziemy chcieli chodzić i trenować w nich jak długo to będzie możliwe. W tym celu nie wolno zapomnieć o pielęgnacji, szczególnie po treningu. Choć nowoczesne obuwie piłkarskie wyposażone jest w skuteczne zapobiegające rozwojowi bakterii i innych drobno ustrojów, systemy, nie zadziałają one dobrze, jeśli im nie pomożemy. Po treningu nie rzucajmy torby w kąt – wyjmijmy z niej buty i pozwólmy im wyschnąć, a następnie umyjmy i wytrzyjmy do sucha ściereczką. Nie wolno suszyć skóry na grzejniku ani nawet w pobliżu kaloryfera czy innego źródła ciepła, gdyż wtedy twardnieje i pęka. Proces wysychania skóry przyspieszyć może np. poupychanie do butów starych gazet. Suche buty warto ponownie natłuścić – tym razem nie w celu zmiękczenia, lecz impregnacji skóry. Przyda się to szczególnie na mokrej murawie.

Choć konserwacja obuwia wymaga nierzadko sporo wysiłku, warto się poświęcić, tym bardziej że na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, które to ułatwiają. Dobre sklepy dysponują szeroką ofertą zarówno profesjonalnego obuwia piłkarskiego, jak i specyfików, które pomogą nam w ich konserwacji (pozwalają też za jednym zamachem skompletować resztę sprzętu – np. wygodne ochraniacze Reusch czy markową piłkę). Dbałość o buty i właściwa ich konserwacja sprawi, że będziemy się dłużej cieszyć ich wsparciem, a więc rzadziej witać się z nowym, sztywnym modelem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*